Hasta Dosyaları

 

 

 

 

 

  
Hastalar İçin Pratik Bilgiler
 

İnternet ve Tıp
Yapılmış olan bir araştırmaya göre, internette gözlerden uzak kalan bilgi ulaşılabilenin 550 katı. Bir arama yapıldığında aranılan bilgiye ancak 1 milyon döküman arasında ulaşılabiliyor. Oysa internette 550 milyar adet döküman olduğu tahmin ediliyor. İnternetin gösterdiği baş döndürücü gelişme, aslında bilgi ortamı olması gereken bu ortamın kötüye kullanımını da beraber getirmiştir ayrıca. İnternet günümüzdeki hali ile pek çok alanda gereksiz hatta yanlış bilgi ve reklam unsuru taşıyan, çoğu kez salt ticari amaçlı bir bilgi yığını-çöplüğü gibi de gözükmektedir aynı zamanda. Ne yazık ki sağlık alanında da aynı durumla karşılaşılabilmektedir. Gerçek bilgiye ulaşmak her zaman kolay olmamaktadır. Kuramsal tıp bilgileri için daha çok tıbbi kütüphaneleri ve internet ortamına aktarılmış uluslararası bilimsel yayınları tercih ediniz. Uygulamalı konularda ise mutlaka doktorunuza danışınız. Yalnız başına bilgi, klinik deneyim ve yorumlamanın yerini alamaz şüphesiz ki.

Özel sağlık sigortaları
Ülkemizde son yıllarda özel sağlık sigortacılığının giderek yaygınlaştığı görülmektedir. Hastalarımızın sıkça sorduğu soruların başında sigorta seçimi de gelmektedir. Genel olarak söylemek gerekirse bir sigorta şirketinin sigortalı sayısı yüksek ise ödeme gücü de yüksektir. Ayrıca sigorta kuruluşunun sağlık konusunda ağırlıklı çalışıyor olması ve göstereceği profesyonel yaklaşım seçimi belirleyen önemli faktörlerdir. Sağlık sigortası yaptırmadan önce poliçe koşullarını mutlaka ayrıntılı bir şekilde inceleyiniz, çevrenizdekilere ve doktor tanıdıklarınıza danışınız. Sağlık sigortasından ne beklediğinizi iyi tartınız. Limitsiz poliçeler olduğu gibi, pek çok sigorta poliçesi ile de dar kapsamlı ve ucuz hizmetler verilmektedir. Limitsiz olarak sigortalanmanıza karşın ertesi sene doktor ve hastane seçiminizi sınırlayan bir uygulamaya geçilmesi de olasıdır. Poliçenizi yenilerken girişteki şartların devam edip etmediğini mutlaka kontrol ediniz . Sigortaların çoğu ilk sene acil olanlar dışında ameliyat ve yatarak tedavi ile ilgili ödeme yapmazlar. Ameliyat gerektiren bir durumla karşılaştığınızda sigortalanmak istemeniz halinde bu konuyu öğrenmeniz gerekir. Ayrıca böyle bir konuyu gizlememeniz gelecekteki yararlanımınız açısından önemlidir. Sigortanıza karşı dürüst olmanın karşılığını beklemek hakkınızdır; doktorunuzu da suistimale zorlamayınız, doktorlar daima sizin yanınızdadır ama düzgün çalışan hiç bir doktor suistimale izin vermez. Bazı poliçelerle kişisel tercihinizden çok hep aynı sağlık kuruluşlarına başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Sigortanın anlaşmalı kurumlarında ödeme zorunluluğunun olmayışı elverişli bir durumdur ama bu durum kötüye kullanılmanıza da yol açabilir. Ülkemizdeki sağlık sorununun çözümünde özel sağlık sigorta sisteminin gelişmesi önemli bir yer tutar gözükmektedir. Bu bakışla sağlık sigortası olmanızı önerebiliriz. Bununla birlikte, belkide henüz uygulamanın başında olduğumuz için hiç sorunsuz bir sistem hayal etmeyiniz. Karşılaşılabilecek sorunları poliçenizin dayandığı maddeler üzerinden çözmeye çalışınız, doktorunuzla aranıza hiç bir kişi yada kuruluşu sokmayınız, onun bu işlerle uğraşırken aslında sizin sağlığınıza ayırması gereken zaman ve güçten kaybetmesine izin vermeyiniz.

Kulak Burun Boğazda Lazer
Tıbbi yada cerrahi amaçlarla kullanılan lazerlerin geçmişi aslında çok da yeni değildir. KBB' de lazer kullanımı 1970'lerde başlamıştır. Örneğin Göz Hastalıkları gibi alanlarda bu süre çok daha eskilere gitmektedir. Yıllar içerisinde yeni lazer çeşitleri geliştirilmiş, kullanım alanları da daha iyi belirlenmiştir. Fizik ve uygulama özelliklerine göre çok değişik lazerler mevcuttur. Tıbbın değişik branşlarında ve değişik hastalıklarda farklı farklı lazer uygulamaları yapılmaktadır. Göz hastalıklarında farklı, deri hastalıklarında farklı lazerler kullanılmaktadır. Kulak burun boğaz hastalıklarında en sık kullanılan lazerler CO2 (karbondioksit), KTP, Ho:YAG (holmiyum), Nd:YAG(neodiyum) gibi lazerlerdir. Her birinin değişik fizik özellikleri vardır ve bu özellikler kullanım alanlarına göre tercih edileni belirler. Örneğin CO2 lazer daha çok bazı ses teli hastalıklarında ve basit horlama cerrahisinde kullanılırken KTP, Ho:YAG ve Nd:YAG lazerler burun tıkanıklığına yol açan konkaların cerrahisinde daha fazla tercih edilmektedir .Göz yaşı kanalı tıkanıklığı cerrahisinde de Ho:YAG lazerin üstünlüğü belirgindir. Zaman zaman basında lazer cerrahileri mucize gibi tanıtılmakta yada tam tersi olarak kötülenmektedir. Oysa görüldüğü gibi bir tek lazer ve/veya bir tek hastalık ve uygulama söz konusu değildir ki genel bir sonuç verilebilsin. Her hastanede lazer yoktur yada bütün lazerler bulunmamaktadır bulunması da gerekmemektedir ayrıca. Her hastalıkta aynı lazer kullanılmaz yada lazer uygulaması her hastalık için gerekli değildir. Her uzman her lazeri kullanmamakta veya kullanamamaktadır. Konu ne yazık ki bir rekabet stratejisi haline dönüştürüldüğü için lazer iyi yada lazer kötü şeklinde pozitif bilim anlayışına aykırı genel yorumlar bile yapılabilmektedir. Özetlemek gerekirse aslında lazer sadece bir araçtır. İyi seçilmiş hasta ve hastalık durumlarında ve uygun lazerin kulanılması halinde, konu ile ilgili eğitim ve deneyimi bulunan uzmanların elinde başarılı sonuçlar veren sıradan bir araç. Kulak burun boğaz sahasındaki kullanım alanlarıda sınırlı sayılabilir. Çalışma gurubumuzun tam gün çalışan üyeleri lazeri Ho:YAG (holmiyum) lazer ile burun içi (konka) cerrahisi ve göz yaşı kanalı tıkanıklığı cerrahisinde kullanmaktadırlar. Bunun dışında bazı ses teli sorunları ve tümörlerinde ve horlama cerrahisinde bu konularla ilgili çalışan uzman arkadaşlarımız CO2(karbondioksit) lazer yardımlı cerrahileri başarı ile uygulamaktadırlar.

Genel olarak bir KBB Uzmanının ilgili olduğu ana konular
- Çocuk KBB hastalıkları, genetik sorunlar
- Kulak hastalıkları, işitme ve denge sorunları
- Şakak kemiği boyunca rastlanabilen hastalıklar Kafa tabanı yerleşimli tümörler
- Burun ve sinüs hastalıkları
- Burun sinüs yoluyla yapılabilen göz ve kafa içi girişimleri
- Üst solunum yolu allerjileri
- Ön boyun yumuşak dokuları, gırtlak, yutak hastalıkları
- Yemek borusu ve solunum borusunun boyundaki kısımlarının cerrahisi
- Ağız içi hastalıkları
- Baş boyun bölgesi kanserleri
- Tükrük bezi hastalıkları
- Yüz yaralanmaları ve tümöral hastalıkları
- Yüz - burun estetiği, yarık dudak, yarık damak Yüz siniri hastalıkları
- Çene eklemi ve çene hastalıkları

KBB Hastalıkları ile ilgili bilgi alabileceğiniz bazı üniversitelerimizin siteleri
- ( Ankara Tıp Fakültesi )
- ( Hacettepe Tıp Fakültesi )
- ( İnönü Tıp Fakültesi )
- ( Cerrahpaşa Tıp Fakültesi )
- ( Ege Tıp Fakültesi )
- ( 9 Eylül Tıp Fakültesi )

Genel olarak yararlanabileceğiniz bazı yabancı sağlık siteleri
Herhangi bir hastalıkla ilgili bilgi almak için http://www.healthfinder.gov
Önerilmiş ilaçlarla ilgili bilgi almak için http://www.intelihealth.com/IH/
Doktorlara soru sormak için http://www.cyberdocs.com
. http://www.intelihealth.com

Başa Dön

 
 
 

Untitled Document

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.
artworks: juvenis